Print Friendly
AAA
Blues Debata w Chatce Żaka
Blues Debata w Chatce Żaka
Tagi: ,
Udostępnij:
Mail
F
G
I
L

W imieniu ACK UMCS “Chatka Żaka” zapraszamy na Blues Debatę, zaplanowaną jako wydarzenie specjalne, dedykowane V edycji “Chatka Blues Festiwal”, który organizujemy w dniach 3-4 października 2014 roku w Akademickim Centrum Kultury UMCS w Lublinie (www.chatkablues.pl).

Debata, której potwierdzonymi uczestnikami są muzycy Pablopavo (Paweł Sołtys) i Roman Puchowski oraz dziennikarz i znawca gatunku Jan Chojnacki w roli moderatora, odbędzie się 6 października (poniedziałek) i jest pomyślana jako kontynuacja rozmowy zeszłorocznej, w której to udział wzięli Włodzimierz Kleszcz (Polskie Radio), Andrzej Matysik (kwartalnik “Twój Blues”) oraz Rafał Księżyk. O ile w zeszłym roku asumptem do dyskusji na temat przeszłości bluesa (początki na świecie, rozwój gatunku w Polsce) była film dokumentalny “Feel Like Going Home” (reż. M. Scorsese, 2003), to w tym roku, w ramach ciągłości, tematyka debaty ukierunkowana będzie na ewolucję bluesa w ostatniej dekadzie, stan gatunku w roku 2014 oraz przyszłość nurtu.

Rozpoczęcie debaty: 06 października (poniedziałek), godz. 18.00
Miejsce: sala widowiskowa Inkubatora Medialno Artystycznego w ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16,
Wstęp wolny

Październik to wręcz idealny miesiąc na dyskusje o przyszłości bluesa. To nie tylko początek roku akademickiego (a więc nowe otwarcie i nowe nadzieje), ale to przede wszystkim rocznica urodzin Blind Lemon Jeffersona, jednego z ojców nurtu. W tym roku to rocznica szczególna bo sto trzydziesta. Dodatkowo, w 2014 mija osiemdziesiąt lat od śmierci Charley’a Pattona, pioniera bluesa Delty, oraz dziewięćdziesiąt cztery lata odkąd Mammie Smith, jako pierwsza w historii Afro-Amerykańska śpiewaczka, zarejestrowała nagrania bluesowe, m.in. klasyczną kompozycję “Crazy Blues”. Jest to rocznica wiele mówiąca, pozwalająca z perspektywy XXI wieku spojrzeć na często pomijane zasługi kobiet i ich jakże istotny udział w rozwoju gatunku.

O bluesie, jak i o pokrewnych mu gatunkach “Czarnego Atlantyku” (jazz, reggae, funk, Afrobeat, hip hop – by wymienić te najbardziej popularne i najbardziej zakorzenione w powszechnej świadomości), napisano i powiedziano wiele. Obecnie, Blues Studies to integralna część humanistyki, muzykologii, czy badań kulturoznawczych, zaś sam blues, czy to z uwagi na urzekające piękno muzyki, czy też na burzliwe biografie muzyków, to element składowy popkultury, jak i pokaźny fragment show biznesu. Przepełniony swoistą mitologią, zaludniony przez gitarowych i wokalnych herosów, blues obfituje w rozpoznawalne, klasyczne toposy i w stylistyczne zaskoczenia (np intrygująca i szalenie udana współpraca R.L. Burnside’a z kolektywem Quannum), co już samo w sobie daje szerokie pole do popisu rozmówcom zaproszonym do Chatki Żaka. Bo i sam blues to zjawisko pojemne i rozwojowe, rozpoznawane przez krytyków jako między innymi przykład synkretyzmu w sztuce, wyraz zaangażowania artystycznego w sprawy społeczne, unkatowa forma muzyczna, nurt literacki, czy też jednocześnie szacowny klasyk (część heritage industry) i katalizator zmian estetycznych.

Niezależnie w jakim kierunku ostatecznie potoczy się dyskusja moderowana przez wybitnego znawcę bluesa Jana Chojnackiego, jedno jest pewne: będzie to pasjonująca rozmowa dziennikarza radiowej Trójki z Romanem Puchowskim oraz Pablopavo, nasycona wrażeniami z ich długoletniego obcowania z wieloma odcieniami bluesa.

Więcej informacji: www.ack.lublin.pl

Używamy pliki cookies. Więcej informacji w Polityce Cookies
Akceptuj
x