Print Friendly
AAA
Blues Debata w Chatce Żaka
Blues Debata w Chatce Żaka
Tagi: ,
Udostępnij:
Mail
F
G
I
L

W imieniu ACK UMCS “Chatka Żaka” zapraszamy na Blues Debatę, zaplanowaną jako wydarzenie specjalne, dedykowane V edycji “Chatka Blues Festiwal”, który organizujemy w dniach 3-4 października 2014 roku w Akademickim Centrum Kultury UMCS w Lublinie (www.chatkablues.pl).

Debata, której potwierdzonymi uczestnikami są muzycy Pablopavo (Paweł Sołtys) i Roman Puchowski oraz dziennikarz i znawca gatunku Jan Chojnacki w roli moderatora, odbędzie się 6 października (poniedziałek) i jest pomyślana jako kontynuacja rozmowy zeszłorocznej, w której to udział wzięli Włodzimierz Kleszcz (Polskie Radio), Andrzej Matysik (kwartalnik “Twój Blues”) oraz Rafał Księżyk. O ile w zeszłym roku asumptem do dyskusji na temat przeszłości bluesa (początki na świecie, rozwój gatunku w Polsce) była film dokumentalny “Feel Like Going Home” (reż. M. Scorsese, 2003), to w tym roku, w ramach ciągłości, tematyka debaty ukierunkowana będzie na ewolucję bluesa w ostatniej dekadzie, stan gatunku w roku 2014 oraz przyszłość nurtu.

Rozpoczęcie debaty: 06 października (poniedziałek), godz. 18.00
Miejsce: sala widowiskowa Inkubatora Medialno Artystycznego w ACK UMCS „Chatka Żaka”, ul. Radziszewskiego 16,
Wstęp wolny

Październik to wręcz idealny miesiąc na dyskusje o przyszłości bluesa. To nie tylko początek roku akademickiego (a więc nowe otwarcie i nowe nadzieje), ale to przede wszystkim rocznica urodzin Blind Lemon Jeffersona, jednego z ojców nurtu. W tym roku to rocznica szczególna bo sto trzydziesta. Dodatkowo, w 2014 mija osiemdziesiąt lat od śmierci Charley’a Pattona, pioniera bluesa Delty, oraz dziewięćdziesiąt cztery lata odkąd Mammie Smith, jako pierwsza w historii Afro-Amerykańska śpiewaczka, zarejestrowała nagrania bluesowe, m.in. klasyczną kompozycję “Crazy Blues”. Jest to rocznica wiele mówiąca, pozwalająca z perspektywy XXI wieku spojrzeć na często pomijane zasługi kobiet i ich jakże istotny udział w rozwoju gatunku.

O bluesie, jak i o pokrewnych mu gatunkach “Czarnego Atlantyku” (jazz, reggae, funk, Afrobeat, hip hop – by wymienić te najbardziej popularne i najbardziej zakorzenione w powszechnej świadomości), napisano i powiedziano wiele. Obecnie, Blues Studies to integralna część humanistyki, muzykologii, czy badań kulturoznawczych, zaś sam blues, czy to z uwagi na urzekające piękno muzyki, czy też na burzliwe biografie muzyków, to element składowy popkultury, jak i pokaźny fragment show biznesu. Przepełniony swoistą mitologią, zaludniony przez gitarowych i wokalnych herosów, blues obfituje w rozpoznawalne, klasyczne toposy i w stylistyczne zaskoczenia (np intrygująca i szalenie udana współpraca R.L. Burnside’a z kolektywem Quannum), co już samo w sobie daje szerokie pole do popisu rozmówcom zaproszonym do Chatki Żaka. Bo i sam blues to zjawisko pojemne i rozwojowe, rozpoznawane przez krytyków jako między innymi przykład synkretyzmu w sztuce, wyraz zaangażowania artystycznego w sprawy społeczne, unkatowa forma muzyczna, nurt literacki, czy też jednocześnie szacowny klasyk (część heritage industry) i katalizator zmian estetycznych.

Niezależnie w jakim kierunku ostatecznie potoczy się dyskusja moderowana przez wybitnego znawcę bluesa Jana Chojnackiego, jedno jest pewne: będzie to pasjonująca rozmowa dziennikarza radiowej Trójki z Romanem Puchowskim oraz Pablopavo, nasycona wrażeniami z ich długoletniego obcowania z wieloma odcieniami bluesa.

Więcej informacji: www.ack.lublin.pl


Zobacz także

Chatka Blues Festival 2017

Chatka Blues Festival 2017

Data publikacji: 22.09.2017

Wielkimi krokami zbliża się  lubelskie święto bluesa, czyli ChatkaBluesFestival2017. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 6-7 października 2017 r. Sprawdź szczegółowe informacje.

Wyniki Konkursu im. dr Jamie Lynn Marshall na Najlepszego Absolwenta UMCS 2017!

Wyniki Konkursu im. dr Jamie Lynn Marshall na Najlepszego Absolwenta UMCS 2017!

Data publikacji: 12.10.2017

Kapituła Konkursu dokonała wyboru Laureatów w Konkursie im. dr Jamie Lynn Marshall na Najlepszego Absolwenta UMCS 2017. Sprawdź szczegółowe informacje.
Używamy pliki cookies. Więcej informacji w Polityce Cookies
Akceptuj
x