Print Friendly
AAA
Ruszyła akcja „Absolwenci UMCS Swojej Chatce”
Ruszyła akcja „Absolwenci UMCS Swojej Chatce”
Tagi: ,
Udostępnij:
Mail
F
G
I
L

9 stycznia 2014 roku na podstawie decyzji nr 482/2013 Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 29 listopada 2013 roku ruszyła akcja społeczna pod nazwą “Absolwenci UMCS Swojej Chatce”, której organizatorem jest Fundacja Absolwentów UMCS. Przedsięwzięcie ma na celu pozyskanie środków finansowych na przywrócenie dawnej świetności sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”.

Praktycznie nie ma absolwenta UMCS, który nie korzystałby z oferty kulturalnej prezentowanej przez Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”. To w niej zaczynały pracę znane lubelskie teatry studenckie: Gong 2, Grupa Chwilowa, Teatr Provisorium i Scena 6. Odbywały się ważne festiwale: Studencka Wiosna Teatralna, Konfrontacje Młodego Teatru i Bakcynalia. Do dziś działa ambitne kino studyjne DKF „Bariera”.

Z Akademickim Centrum Kultury związane są od lat: Zespół Tańca Ludowego, Orkiestra Św. Mikołaja, Zespół Tańca Towarzyskiego „Impetus” oraz Chór Akademicki. To miejsce kulturotwórcze, otwarte na studentów i oferujące studentom bliski kontakt ze sztuką i szeroko rozumianą kulturą.

Nowy rozdział w historii „Chatki Żaka” rozpoczyna się z początkiem tego roku akademickiego, kiedy to studenci otrzymali Inkubator Medialno-Artystyczny. Oferuje on bogato wyposażoną salę multifunkcyjną, studio telewizyjne, nowoczesną siedzibę Radia Centrum, studio produkcyjne, multimedialne sale dydaktyczne.

Wraz z budową Inkubatora przeprowadzono remont budynku „Chatki”. Dla przywrócenia jej pełnej świetności niezbędny jest generalny remont sali widowiskowej, w której od 1965 roku studenci mogli realizować swe kulturalne pasje i inicjatywy. Pragniemy to uczynić w wyniku realizacji projektu „Absolwenci UMCS swojej Chatce”. Zakłada on zebranie środków finansowych, poprzez sprzedaż cegiełek i dokonywanie wpłat na remont sali widowiskowej.

Koszt remontu to prawie 7 milionów złotych. Kwota niebagatelna, biorąc pod uwagę liczne potrzeby nie tylko Uniwersytetu, ale i całego miasta. Ale z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, iż są to miliony, które warto zainwestować w naszą kulturalną przyszłość nowoczesnego społeczeństwa. Traktujemy też ten projekt jako budowanie społecznych więzi absolwentów i przyjaciół UMCS w roku jego 70-lecia.

Mamy nadzieję, że ten szczytny cel spotka się z dużym odzewem ze strony absolwentów naszego Uniwersytetu. Zachęcamy więc do wsparcia akcji, która pozwoli przywrócić świetność sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, a zarazem będzie materialnym wyrazem związków z Naszą Alma Mater.

W ramach akcji prowadzona jest sprzedaż cegiełek wartościowych (zobacz wzór), zarówno w punktach stacjonarnych (w „Chatce Żaka”, Rektoracie UMCS, Księgarni Uniwersyteckiej) jak również za pośrednictwem aplikacji internetowej znajdującej tutaj.

Ponadto osoby zainteresowane wsparciem finansowym akcji mogą przekazać dobrowolną darowiznę na konto bankowe akcji (nr 20 1910 1048 2788 3463 5107 0001) także przez Internet za pośrednictwem aplikacji z modułem płatności on-line, która znajduje się tutaj.
Przed wszystkimi wydarzeniami kulturalnymi w ACK UMCS „Chatka Żaka” wolontariusze akcji będą zbierali datki do puszek kwestarskich.

Używamy pliki cookies. Więcej informacji w Polityce Cookies
Akceptuj
x