Ubytki zębowe - jak przywrócić piękny i zdrowy uśmiech?

Ubytki zębowe - jak przywrócić piękny i zdrowy uśmiech?
Autor Natalia Bartnicka
Natalia Bartnicka7 sierpnia 2024 | 4 min

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu osób. Wszelkie ubytki i inne problemy związane z uzębieniem potrafią negatywnie wpłynąć na samopoczucie i odebrać pewność siebie. Przekonaj się, w jaki sposób zadbać o jamę ustną, aby cieszyć się promiennym i pełnym uśmiechem.

Wpływ ubytków zębowych na samopoczucie

Ubytki zębowe mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i poczucie własnej wartości. Osoby, które borykają się z tym problemem, najczęściej nie chcą się uśmiechać, a braki w uzębieniu są ich dużym kompleksem. Poczucie wstydu może skutecznie uniemożliwiać prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie i nawiązywanie kontaktów. Braki w uzębieniu mogą być także przyczyną zahamowania kariery zawodowej ze względu na niechęć do podejmowania nowych wyzwań.

Trzeba mieć na uwadze także to, że zepsute zęby mogą powodować wiele dolegliwości zdrowotnych. Bardzo często bakterie odpowiedzialne za stany zapalne w jamie ustnej przedostają się dalej do organizmu. Mogą zaburzać pracę układu pokarmowego czy krzepnięcia krwi, jeśli trafią do krwiobiegu. Zaniedbanie stomatologiczne może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego tak ważna jest troska o zdrowy i piękny uśmiech.

Najczęstsze przyczyny utraty zębów

Poniżej znajdziesz najczęściej powtarzające się przyczyny utraty zębów. Dowiedz się, dlaczego zazwyczaj dochodzi do problemów z uzębieniem.

  • Próchnica — to choroba dotykająca dużą część społeczeństwa. Jej główną przyczyną jest kamień nazębny powodujący stopniowe uszkadzanie zębów. Jest on pożywką dla bakterii, które pod wpływem spożywanych cukrów produkując substancje uszkadzające szkliwo. Pojawiają się nieestetyczne dziury, które dodatkowo wywołują dolegliwości bólowe. Nieleczona próchnica może prowadzić do wypadania zębów.
  • Choroby przyzębia — dziąsła, ozębna, cement korzeniowy oraz kości wyrostka zębodołowego to tkanki, które w wyniku osłabienia chorobą mogą przestać spełniać swoje funkcje. Najbardziej zaawansowanym stopniem schorzenia przyzębia jest paradontoza powodująca początkowo rozchwianie, a następnie wypadanie zębów.
  • Urazy mechaniczne — do uszkodzenia lub utraty uzębienie może dojść w wyniku np. nieszczęśliwego wypadku. Dość często zdarza się, że zęba nie udaje się uratować i trzeba zastosować innego rodzaju metody.

Jak widzisz, przyczyn ubytków w uzębieniu może być sporo. Najważniejsze jest jednak podjęcie odpowiednich metod leczenia tego problemu.

W jaki sposób leczy się ubytki zębowe?

Sposób leczenia ubytków dobiera się do stanu zęba oraz stopnia zaawansowania problemu. Stomatolodzy przede wszystkim stawiają na wypełnienia ubytków. Polega ono na usunięciu zainfekowanej tkanki, a następnie zastąpienie jej odpowiednim materiałem, który ma zabezpieczyć cały ząb. W tym celu stosuje się następujące rozwiązania:

  • wypełnienia światło- i chemoutwardzalne — są one praktyczne oraz przystępne cenowo, dają oczekiwane efekty,
  • wypełnienia amalgamatowe — obecnie są praktycznie niewykorzystywane ze względu na szkodliwe substancje w nich zawarte,
  • wypełnienia porcelanowe — wyróżniają się wysokim poziomem estetyki oraz możliwością dopasowania do naturalnego koloru zębów.

W celu leczenia ubytków stosuje się także protezy oraz implanty zębowe. Szczególnie polecane są te ostatnie, które sprawdzają się także w zaawansowanych przypadkach.

Implanty zębowe w Gdańsku — jak przebiega proces ich wszczepienia?

Założenie implantów zębowych to proces składający się z kilku etapów. Pierwszy z nich to konsultacja ze specjalistą, który określa plan leczenia. Wykonywana jest także diagnostyka obrazowa, która pozwala określić jakość i stan kości w szczęce i żuchwie. Należy wybrać zaufany gabinet, który oferuje wysokiej jakości implanty zębowe w Gdańsku.

Implant jest wszczepiany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Stomatolog wwierca się w kość i umieszcza implant, a następnie zszywa ranę. Dzięki temu nie jest on widoczny w jamie ustnej. Proces zrastania się sztucznego korzenia z kością trwa najczęściej od 3 do 6 miesięcy. Po jego zakończeniu odsłaniany jest implant oraz następuje wkręcenie śruby gojącej. Na nim mocuje się koronę protetyczną.

Leczenie ubytków zębowych za pomocą implantów zębowych - zalety

Najważniejsze zalety tego sposobu leczenia ubytków zębowych to przede wszystkim:

  • trwałość,
  • wysoki poziom estetyki,
  • funkcjonalność,
  • wygoda.

Implanty zębowe pełnią taką samą funkcję, jak naturalne zęby. Wyglądają bardzo estetycznie oraz pozwalają zachować strukturę kości. Ich trwałość jest zbliżona do tej, jaką mają naturalne zęby. Pacjenci cenią sobie wygodę oraz doskonały wygląd implantów. Są one świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto boryka się z problemem braków w uzębieniu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Potrzebujesz apteki na lotnisku Chopina? Sprawdź, gdzie ją znajdziesz!
  2. Leczenie kanałowe zębów: Ile trwa zabieg i jakie są jego koszty?
  3. Tworzenie groty solnej w domu: Instrukcja i przegląd korzyści zdrowotnych
  4. Jak radzić sobie z bólem pleców i karku: Skuteczne metody
  5. Jak wybrać najlepszy krem dla cery dojrzałej: Kompletny przewodnik
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Natalia Bartnicka
Natalia Bartnicka

Jako pasjonatka medycyny naturalnej i farmakologii, podążam ścieżką, która łączy starożytne mądrości z nowoczesną nauką, aby odkrywać, jak leki i terapie mogą współgrać z naturą. Założyłem portal jako przestrzeń dla tych, którzy szukają alternatywnych metod leczenia i chcą głębiej zrozumieć, jak naturalne substancje wpływają na nasze zdrowie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.25 Liczba głosów: 4

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły