Wymiana baterii w rozruszniku serca - jak wygląda zabieg?

Wymiana baterii w rozruszniku serca - jak wygląda zabieg?
Autor Natalia Bartnicka
Natalia Bartnicka19.06.2024 | 5 min.

Wymiana baterii w rozruszniku serca to zabieg, który staje się konieczny co kilka lat u osób z wszczepionym tym urządzeniem. Choć brzmi to przerażająco, jest to procedura stosunkowo prosta i bezpieczna, przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda cały proces.

Kluczowe wnioski:
 • Baterię w rozruszniku serca trzeba wymieniać co 5-10 lat, gdy się wyczerpie.
 • Zabieg odbywa się w warunkach szpitalnych, trwa około godziny.
 • Nie wymaga otwierania klatki piersiowej, tylko nacięcia w okolicy wszczepionego urządzenia.
 • Po kilku dniach można wrócić do normalnej aktywności.
 • Wymiana baterii nie wiąże się z większym ryzykiem niż pierwsza implantacja rozrusznika.

Dlaczego jest konieczna wymiana baterii w rozruszniku serca?

Rozrusznik serca to urządzenie ratujące życie, które jest wszczepianie osobom z zaburzeniami rytmu serca. Choć jest niezwykle przydatny, niestety jego bateria nie jest wieczna. Zazwyczaj po 5-7 latach wymiana baterii rozrusznika staje się konieczna.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż rozrusznik serca jest małym, ale bardzo aktywnym urządzeniem. Regularnie monitoruje pracę serca i w razie nieprawidłowości wysyła impulsy elektryczne, które przywracają właściwy rytm. Ta ciągła praca wymaga sporej energii, dlatego po latach bateria się po prostu wyczerpuje.

Warto pamiętać, że zmniejszająca się moc baterii nie oznacza, że rozrusznik nagle przestanie działać. Nowoczesne urządzenia są zaprojektowane tak, by stopniowo sygnalizować konieczność wymiany baterii rozrusznika. Jednak nie należy zwlekać, gdyż wyczerpanie się baterii może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Dlatego regularne wizyty kontrolne u kardiologa i monitorowanie stanu baterii są niezwykle istotne. W przypadku rozruszników najnowszej generacji okres między kolejnymi wymianami baterii może zostać wydłużony nawet do 10-12 lat. Niemniej jednak jest to konieczna procedura, którą muszą przejść wszyscy z tym urządzeniem.

Przygotowanie do zabiegu wymiany baterii w rozruszniku serca

Przed zabiegiem wymiany baterii rozrusznika konieczne jest przeprowadzenie kilku badań przygotowawczych. Zazwyczaj kardiolodzy zalecają wykonanie RTG klatki piersiowej oraz badań krwi. Mają one na celu upewnić się, że nie występują żadne czynniki ryzyka, które mogłyby utrudnić zabieg lub wydłużyć rekonwalescencję.

Kolejnym istotnym krokiem jest określenie, jaki dokładnie model rozrusznika znajduje się w ciele pacjenta. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż nowa bateria musi być w pełni kompatybilna z istniejącym już urządzeniem. W niektórych przypadkach konieczna może być wymiana całego rozrusznika, a nie tylko baterii.

Jeśli wszystkie wyniki badań są prawidłowe, lekarz omawia z pacjentem przebieg samego zabiegu oraz zasady postępowania przed i po nim. Należy bezwzględnie powstrzymać się od przyjmowania niektórych leków, palenia tytoniu oraz stosowania jakichkolwiek ziół lub suplementów, które mogłyby zaburzyć pracę serca.

Na sam zabieg pacjent stawiać się powinien na czczo, jednak zwykle nie ma potrzeby pozostawania w szpitalu na noc. Jak przebiega wymiana baterii rozrusznika? O tym więcej w kolejnej sekcji.

Czytaj więcej: Ból gardła podczas karmienia piersią - przyczyny i sposoby leczenia

Jak odbywa się zabieg wymiany baterii w rozruszniku serca?

Sam przebieg zabiegu wymiany baterii rozrusznika jest stosunkowo prosty i trwa około godziny. Przeprowadzany jest w warunkach szpitalnych, ale bez konieczności znieczulenia ogólnego. Stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe w okolicy, gdzie znajduje się umieszczony wcześniej rozrusznik.

Po znieczuleniu lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na skórze i delikatnie odsłania kieszonkę, w której umieszczony jest rozrusznik. Następnie wyjmuje stary, zużyty już generator impulsów wraz z baterią i wymienia go na nowy, naładowany odpowiednio model.

 • Stare urządzenie jest usuwane z organizmu.
 • Nowe łączy się z pozostawionymi wcześniej elektrodami rozrusznika.
 • Po przetestowaniu prawidłowego działania, kieszonka jest zszywana lub zaklejana.
 • Na skórę założony jest jałowy opatrunek.

Choć zabieg może wydawać się skomplikowany, w rzeczywistości jest rutynowy i przeprowadzany z dużym doświadczeniem przez kardiologów. Występuje bardzo niskie ryzyko powikłań, o czym więcej przeczytasz w kolejnej sekcji.

Ryzyko związane z wymianą baterii w rozruszniku serca

Zdjęcie Wymiana baterii w rozruszniku serca - jak wygląda zabieg?

Jak przy każdej procedurze medycznej, wymiana baterii rozrusznika wiąże się z niewielkim ryzykiem wystąpienia powikłań. Są one jednak bardzo rzadkie i większość pacjentów przechodzi zabieg bez najmniejszych komplikacji.

Najpoważniejszymi, acz niezwykle rzadkimi powikłaniami są zakażenie rany lub uszkodzenie naczyń krwionośnych w czasie operacji. Mogą one wymagać dłuższej hospitalizacji oraz antybiotykoterapii. Kardiolodzy podkreślają jednak, że występują one u mniej niż 1% pacjentów.

 • W celu uniknięcia zakażenia stosuje się ścisłe procedury higieniczne.
 • Minimalizuje się ryzyko uszkodzenia naczyń poprzez dokładną obserwację podczas zabiegu.
 • Nowoczesne urządzenia mają mniejsze rozmiary, co ułatwia operację.

Poza tym mogą wystąpić typowe dla każdego zabiegu skutki uboczne, takie jak krwiak, przejściowy ból czy obrzęk w miejscu nacięcia. Są one jednak na ogół łagodne i ustępują całkowicie po kilku dniach.

Podsumowując, jak przebiega wymiana baterii rozrusznika? To bezpieczna procedura o bardzo niskim ryzyku powikłań, wykonywana z dużym doświadczeniem przez kardiologów. Jej ewentualne skutki uboczne są łatwe do opanowania i zazwyczaj przejściowe.

Czas rekonwalescencji po wymianie baterii w rozruszniku serca

Kolejną dobrą wiadomością jest fakt, że wymiana baterii rozrusznika nie wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Zazwyczaj już następnego dnia po zabiegu pacjent może opuścić szpital i wrócić do domu.

Podsumowanie

Dla osób z rozrusznikiem serca, wymiana baterii rozrusznika to konieczność, z którą przyjdzie im się zmierzyć co kilka lat. Choć brzmi to nieco niepokojąco, w rzeczywistości sam zabieg jest stosunkowo prosty i bezpieczny. Trwa około godziny i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności otwierania klatki piersiowej.

Okres rekonwalescencji trwa jedynie kilka dni, podczas których trzeba unikać nadmiernego wysiłku. Ryzyko powikłań jest bardzo niskie, a jak przebiega wymiana baterii rozrusznika? Wykonywana jest z wielką starannością i doświadczeniem przez kardiologów, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo pacjentów.

5 Podobnych Artykułów

 1. Potrzebujesz apteki na lotnisku Chopina? Sprawdź, gdzie ją znajdziesz!
 2. Serwatka: 7 niesamowitych zastosowań w kuchni i dbaniu o zdrowie
 3. Tworzenie groty solnej w domu: Instrukcja i przegląd korzyści zdrowotnych
 4. Jak radzić sobie z bólem pleców i karku: Skuteczne metody
 5. Jak wybrać najlepszy krem dla cery dojrzałej: Kompletny przewodnik
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Natalia Bartnicka
Natalia Bartnicka

Jako pasjonatka medycyny naturalnej i farmakologii, podążam ścieżką, która łączy starożytne mądrości z nowoczesną nauką, aby odkrywać, jak leki i terapie mogą współgrać z naturą. Założyłem portal jako przestrzeń dla tych, którzy szukają alternatywnych metod leczenia i chcą głębiej zrozumieć, jak naturalne substancje wpływają na nasze zdrowie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły